Jednou z největších výzev, kterým odvětví povrchových úprav v současnosti čelí, je zajistit udržitelnost produkce. Ve spolupráci se švédskou společností HangOn jsme vytvořili řešení pro vaše cíle udržitelnosti, HangOn Green Effect. Snížíte spotřebu energie, omezíte svou stopu CO2, ale rovněž zvýšíte zisk.
Již v roce 2016 se 196 zemí dohodlo na snížení skleníkových plynů do roku 2030 a Evropská unie uvádí, že ve stejném roce by mělo být toto snížení činit až 55 %. Cílem Evropské unie je stát se v roce 2050 prvním klimaticky neutrálním regionem. Z tohoto důvodu je závaděno mnoho opatření (obr. 1), jak toho docílit.
Obr 1: Opatření EU pro snížení skleníkových plynů
Evropská unie vytvořila řadu směrnic a standardů, přičemž směrnice CSRD pro podávání zpráv o udržitelnosti se týká víceméně každého z nás. Tato směrnice platí od začátku roku 2024 pro větší korporace a v Česku se to dotklo více než tisícovky firem, zejména těch s 250 a více zaměstnanci. Podle tohoto dokumentu jsou nyní společnosti povinně reportovat obdobně jako u finančních výkazů.
GHG Protocol
Greenhouse Gas Protocol (GHG Protocol) je iniciativa, která si klade za cíl stanovit univerzální standardizované metody pro měření emisí skleníkových plynů firem a organizací. GHG protokol umožňuje společnostem měřit a porovnávat své emise skleníkových plynů v různých oblastech podnikání, jako je výroba, doprava, energie nebo odpadové hospodářství. Tento standard zahrnuje tři různé Scope (oblasti), které pokrývají celkové emise skleníkových plynů společnosti (obr. 2).
- Oblast 1: Zahrnuje přímé emise z vlastních zdrojů společnosti, jako jsou emise z energetických zdrojů nebo provozování vlastních vozidel.
- Oblast 2: Zahrnuje emise spojené s výrobou a dodávkou energie, kterou společnost nakupuje od jiných dodavatelů.
- Oblast 3: Zahrnuje ostatní nepřímé emise, jako jsou emise z výroby a nákupu materiálů, služeb a výrobků, které společnost používá.
Obr. 2: Hlavní skleníkové plyny a jejich vliv na oteplování s porovnáním CO2. Rozdělení GHG protokolů na oblast 1, 2 a 3.
GHC Protocol je uznáván na mezinárodní úrovni a je využíván mnoha společnostmi, investory, vládami a nevládními organizacemi jako nástroj pro zlepšení environmentálního výkonu a podporu udržitelného rozvoje a vývoje strategií pro snižování skleníkových plynů.
Skleníkové plyny a CO2
V průmyslovém lakování je plyn CO2 nejdůležitějším plynem, jehož emise je nutné snížit. Existují však i další plyny, které se v atmosféře sice vyskytují v menším množství, ale mohou mít na oteplování mnohem větší vliv (obr. 2). Jednotlivé skleníkové plyny se přepočítávají na tzv. CO2eq (CO2 ekvivalent), tedy na množství oxidu uhličitého, které by mělo stejný příspěvek ke skleníkovému jevu atmosféry jako množství těchto ostatních vypuštěných plynů.
Tak jak mají ekvivalent pro porovnávání skleníkové plyny, mají ekvivalenty CO2 zdroje energie, které se používají k výrobě elektřiny. Rozdíly jsou obrovské! Výroba elektrické energie z jaderné elektrárny produkuje 12 g CO2eq/kWh. Na druhé straně elektrická energie vyrobená v tepelné elektrárně spalující uhlí produkuje 820 g CO2eq /kWh.
Každá země má různý ekvivalent CO2 pro elektřinu, protože ta pochází z různých zdrojů. Česká republika má tento ekvivalent 370 g/CO2eq/kWh (údaj platný pro 2023). Tato hodnota se neustále snižuje, protože investujeme do čistších zdrojů energie, jako je větrná a solární energie. Nicméně oproti jiným zemím, jako je například Švédsko (42 g/CO2eq/kWh) nebo Francie (60 g/CO2eq/kWh), je stale poměrně vysoká. Zmínku si určitě zaslouží, že pokud prášková lakovna v České republice používá pro ohřev zemní plyn (255 g/CO2eq/kWh), je tato linka stále více „zelená“ než ta, která používá pro ohřev elektrickou energii.
HangOn Green Effect a kalkulátor CCC
HangOn Green Effect uvádí, že 80 až 90 % spotřeby energie práškové linky je konstantní. Víme také, že přibližně 80 % nákladů na lakování je fixních nebo polofixních. To naznačuje, že efektivita a hustota zavěšení na dopravníku jsou velmi důležité a mají významný dopad na náklady lakování. Hlavním nástrojem HangOn Green Effect je kalkulátor CCC.
Náš unikátní kalkulátor slouží pro výpočet nákladů na lakovaný výrobek, pro výpočet spotřebované energie a CO2 a také pro jejich porovnání v závislosti na různém způsobu zavěšení.
Díky novému zavěšení ušetříte až 78 % nákladů
Pokud porovnáme například stále velmi používaný způsob zavěšení, tzv. řetízkování, s rychlým drátovým stromečkem HQW D nebo HQW S, jsou rozdíly obrovské!
I když náklady na závěsový bod nepatrně stoupnou, můžeme pomocí stromečků snížit spotřebu energií na práškové lakovně až o neuvěřitelných 90 %, CO2 o 82 % a celkové náklady o 78 %! Následně můžeme zvýšit zisk, když v ušetřeném čase budeme lakovat další zakázky.
Obr 3: Kalkulátor CCC a porovnání různých druhů zavěšení
Samy si môžete vyskúšať toto porovnanie v kalkulátore CCC (obr.3), ktorý je voľne dostupný v základných parametroch na našich stránkach www.hangon.cz. Pre presnejšiu kalkuláciu je potom k dispozícii plná verzia v našej zákazníckej sekcii. S týmito parametrami vám samozrejme v ITS môžeme byť nápomocní.